Dlaczego SEO jest kluczowe dla biznesu?

W większości przypadków potencjalny klient, poszukując wykonawcy swojej usługi, zacznie od wpisania konkretnej frazy w wyszukiwarce.

Po wyszukaniu zapytania np. „biuro rachunkowe Kraków”, na pierwszych pozycjach wyświetlą mu się wyniki z kampanii reklamowych Google. To płatne sposoby docierania do klientów, które są również zazwyczaj najbardziej efektywną opcją. Jednak w wielu przypadkach wymagają sporych nakładów finansowych, na co może pozwolić sobie tylko niewielka część rynku.

Zaraz po kampaniach reklamowych pojawią się strony internetowe, odpowiadające wyszukiwanemu hasłu. To witryny firm oferujących usługę opartą o wyszukiwane słowa kluczowe. Im bardziej firma inwestuje swoje zasoby w działania SEO, tym wyżej dana strona znajduje się w wynikach.

Z założenia użytkownik szukający usługi wybierze stronę firmy dostępną na pierwszej karcie wyszukiwarki. Z tego względu tak ważne jest, aby Twoja witryna znalazła się w pierwszych 10 wynikach dla określonej frazy.

Oczywiście pozycjonowanie to żmudny, długotrwały proces. Jednak w odróżnieniu od wyżej opisanych płatnych kampanii, nie wymaga ciągłego reinwestowania dużych nakładów finansowych. Jeżeli uzbroimy się w cierpliwość i będziemy sukcesywnie dbać o pozycjonowanie naszej strony, relatywnie niskim kosztem możemy cały czas utrzymywać się w czołówce wyników wyszukiwarki.

Jak zoptymalizować stronę na WordPressie pod SEO?

1. Optymalizacja treści

Czasy, w których optymalizacja treści polegała na powtarzaniu kluczowych fraz mamy już dawno za sobą. Współczesne, efektywne działania SEO to optymalizacja metadanych witryny — tematu, długości tekstu i zawartości podstrony, dostosowanie nagłówków, unikanie duplikacji treści, używanie synonimów zamiast powielania kluczowych słów, dbanie o unikalność i innowacyjność treści.

Ważnych aspektów optymalizacji treści jest cała masa. Na szczęście z pomocą przychodzi nam wtyczka Yoast SEO, która jest najpopularniejszym rozwiązaniem do optymalizacji treści zamieszczanych na stronie.

Czym jest Yoast SEO?

Yoast SEO to darmowe narzędzie zarówno dla użytkowników, którzy potrzebują zoptymalizować nową stronę internetową, jak i dla tych, którzy chcą utrzymać wysoką jakość witryny przez dłuższy okres rozwoju serwisu WWW. Wtyczka monitoruje działania na stronie i wskazuje kluczowe elementy, które wymagają poprawy bądź dopracowania. Wystarczy dostosować się do wyświetlanych sugestii, a Twoje działania SEO momentalnie zyskają na jakości.

Jak dodać wtyczkę do mojej witryny?

Instalacja wtyczki, jak każdej innej w WordPressie, przebiega szybko i intuicyjnie. Znajdziesz ją pod adresem lub w wyszukiwarce wtyczek z poziomu kokpitu WP, wpisując frazę „Yoast SEO”.

2. Optymalizacja szybkości strony

Drugim, kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycję naszej strony w rankingu wyszukiwarek jest jej wydajność. Pod tym słowem kryje się to, jak szybko strona oraz jej zasoby wczytują się na urządzeniach osób ją odwiedzających.

Podstawowym narzędziem, które pozwala określić szybkość strony oraz pokazującym elementy, jakie należy zoptymalizować, jest narzędzie Google PageSpeed Insights. Za pomocą paru kliknięć wygenerujesz raport wydajnościowy dla swojej witryny, który pozwoli Ci ocenić, czy jest jeszcze coś, co wymaga poprawy.

Jeżeli interesuje Cię, jak interpretować wyniki takiego raportu lub chcesz samodzielnie dokonać poprawek optymalizacyjnych, zapraszamy Cię do artykułu, w którym dokładniej opisaliśmy to narzędzie. Znajdziesz tam merytoryczną wiedzę i praktyczne porady, jak usprawnić dane wskaźniki w systemie WordPress.

3. Wprowadzenie mechanizmów cache

Kolejnym elementem usprawniającym, który możemy wprowadzić na naszej stronie, jest mechanizm cache. Dzięki niemu czas odpowiedzi serwera jest często kilkukrotnie szybszy. Co to oznacza w praktyce? Strona ładuje się znacznie szybciej, a to jeden z kluczowych czynników w pomiarze wartości strony przez silniki wyszukiwarek.

Wtyczki wspierające

Do wdrożenia w prosty sposób mechanizmu cache polecamy dwie wtyczki:

  • WP Rocket
  • WP Fastest Cache

Rozszerzenia znajdziecie w bibliotece wtyczek i zainstalujecie nawet bez specjalistycznej wiedzy. Pierwsze z wymienionych rozwiązań rekomendujemy dla początkujących ze względu na dużą ilość dostępnych poradników od twórców oraz użytkowników wtyczki.

Zoptymalizujemy Twoją stronę pod SEO

W WeAstronauts tworzymy oraz optymalizujemy strony pod kątem SEO. Już od pierwszych linii kodu każda strona jest odpowiednio zoptymalizowana, co przekłada się na gwarancję szybkość oraz umożliwia wydajne działania marketingowe. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej strony dla swojej firmy, bądź chcesz poprawić istniejącą, napisz do nas i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

Czy to wszystko?

Wyżej opisane kroki pomogą poprawić widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, jednak jest to proces o wiele bardziej złożony i skomplikowany. SEO to kluczowy element marketingowy, dlatego powinniśmy inwestować w niego zasoby w sposób ciągły i długoterminowy. To długi proces, ale przynoszący wymierne korzyści dla Twojego biznesu w dłuższym okresie.

Podsumowanie

SEO to niewątpliwie potężne narzędzie dla każdego biznesu, jednak ze względu na zasoby, które pochłania, wymaga długoterminowego spojrzenia. Nie jest to coś, co zrobi się raz na wiele lat. Pozycjonowanie wymaga ciągłej pielęgnacji i opieki. Warto zlecić to specjalistom, którzy znają temat od podszewki i wdrożą odpowiednie kroki prowadzące Twoją witrynę na szczyt listy wyszukiwań.