Utrzymanie wysokiej prędkości działania

Szybkość ładowania witryny to podstawowy czynnik, który wpływa na to, czy strona jest skuteczna czy też nie. Zapewne wiele razy sam spotykałeś się z sytuacją, gdy czas ładowania przedłużał się w nieskończoność. Takie sytuacje frustrują każdego i zniechęcają do dalszego przeglądania strony, a opinia o odwiedzanej firmie jest automatycznie obniżona. Na nic świetny wygląd i merytoryczne treści, jeżeli ktoś nawet nie dostanie szansy, żeby się z nimi zapoznać.

Co wpływa na szybkość strony internetowej?

Każda strona internetowa po czasie zwalnia. Odpowiedzialnym za to jest wiele czynników. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

Zbyt dużo elementów

Każdy dodatkowy element na stronie to dodatkowy fragment, który musi zostać załadowany przez przeglądarkę. Rozbudowując witrynę o nowe elementy czy funkcjonalności, zadaj sobie pytanie: czy to na pewno jest kluczowe dla Twoich użytkowników. Często dodajemy zbyt wiele sekcji, które finalnie i tak nie mają znaczenia.

W takich sytuacjach rekomendujemy najprostsze rozwiązanie – zapytanie użytkowników. Dla większych, bardziej zaawansowanych stron internetowych można przeprowadzić specjalne testy AB, które wyświetlą dwóm grupom użytkowników różne wersje i porównają zainteresowanie użytkowników. Tego typu usługi realizujemy w ramach naszej specjalizacji Strony Internetowe WordPress.

Nawarstwienie się pamięci podręcznej

Nawarstwienie się starej pamięci podręcznej to proces, w którym przeglądarka zapisuje kopie stron internetowych, plików i obrazów, aby przyspieszyć ich ponowne wczytanie w przyszłości. To przydatne rozwiazanie, lecz z biegiem czasu okazuje się problematyczne. Przeglądarka może zgromadzić wiele nieaktualnych kopii, co powoduje, że jej działanie jest spowolnione. Czyszczenie pamięci podręcznej w przeglądarce pozwala na usunięcie niepotrzebnych kopii i przywrócenie szybkości działania witryny internetowej.

Aby Twoja strona automatycznie usuwała pamięć podręczną, możesz dodać odpowiednie nagłówki HTTP do swojego kodu. Informują one przeglądarkę, jak długo ma przechowywać dane tymczasowe strony i kiedy należy je usunąć.

Nieaktualizowane wtyczki, skórki i inne nagłówki

Rozwijając stronę, należy pamiętać o usuwaniu elementów, które są już nieużywane. Dzięki temu nie tylko zachowamy porządek w strukturze strony, ale również uchronimy się przed zmniejszeniem wydajności strony internetowej oraz lukami bezpieczeństwa. Z czasem twórcy poszczególnych narzędzi przestają je wspierać i aktualizować, przez co stają się one zagrożeniem dla naszej witryny.

Zapobiegaj, zamiast naprawiać

Zoptymalizowanie zaniedbanej strony może być czasochłonne i kosztowne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie problemom poprzez regularne działania. Większość użytkowników nie wie, że poświęcenie jednej lub dwóch godzin w miesiącu może przynieść realne korzyści. Poprawienie drobnych błędów, aktualizacja, zmiana, która przekłada się na zwiększenie zainteresowania użytkowników – to tylko niektóre z zysków.

Raz na jakiś czas przetestuj parametry strony internetowej np, przez Google’owe narzędzie PageSpeed Insights i przekonaj się jak wiele można zyskać małymi, regularnymi krokami.

My również świadczymy usługę opieki nad stroną internetową. Każdego miesiąca pomagamy klientom usprawniać ich marketing internetowy. To koszt, który zwraca się sam.

Zadbanie o SEO

SEO to proces optymalizacji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dzięki pozycjonowaniu możemy pojawiać się wyżej w wynikach Google w sposób organiczny (darmowy), co automatycznie stworzy nowe źródło generowania ruchu. Jak zadbać o dobrą pozycję w Google? Upewnij się, że spełniasz wszystkie z poniższych punktów.

Plik sitemap.xml

Sitemap to inaczej mapa strony zbierająca odnośniki do wszystkich podstron i wpisów. Na bazie tego pliku Google lokalizuje podstrony, a następnie je indeksuje (zbiera) i wyświetla w wynikach wyszukiwania. Zadbanie o poprawność tego pliku jest podstawą do tego, aby nasza strona rosła.
W przypadku stron opartych na WordPressie możemy ułatwić sobie zadanie poprzez zainstalowanie wtyczki, która zadba o aktualność wspomnianego pliku – my korzystamy z Yoast SEO.

Zadbanie o poprawność pliku robots.txt

Plik robots.txt jest plikiem tekstowym, który pozwala na zakomunikowanie przeglądarkom, które podstrony lub foldery na Twojej stronie internetowej powinny być indeksowane przez roboty wyszukiwarek, a których indeksowanie jest zabronione. Na bazie tego pliku wykluczamy z wyników wyszukiwania podstrony, które nie powinny tam się znaleźć takie jak podstrony wymagające zalogowania się. Taki zabieg zmniejsza ilość błędnych stron, które próbuje zaindeksować wyszukiwarka, a więc zwiększa wiarygodność domeny w jego oczach.

Czasem zdarza się, że przez błąd developera do pliku robots.txt trafiają podstrony, które chcielibyśmy promować, a przez ich obecność w pliku nikomu się one nie wyświetlą. Może się okazać, że marnujesz czas i pieniądze na pozycjonowanie w sytuacji w której i tak nic się nie wydarzy bo dana strona jest zablokowana przez błędną konfigurację.  

Zadbanie o poprawność mechanizmu Google Rich Snippets

Google Rich Snippets pozwala na pokazanie w Google czegoś więcej, niż tylko tytułu określonej podstrony. Daje możliwość wskazania dodatkowych danych takich jak: parametry produktu, opinie klientów, większa liczba linków. Wykorzystanie tego mechanizmu uczyni naszą stronę atrakcyjniejszą wśród innych, a także pomoże użytkownikowi sprawniej wejść na naszą stronę w poszukiwaniu konkretnej informacji (np. strony kontaktowej) już z poziomu wyszukiwarki.

Analizowanie poprawności pod kątem SEO

SEO to szereg działań wpływających na finalny efekt w postaci wyższej pozycji w wyszukiwarce. W dbaniu o większość tych aspektów pomocne są narzędzia typu Yoast SEO o którym pisaliśmy już wcześniej. To wtyczka do WordPress’a, która pozwala, aby nasza strona i jej elementy były odpowiednio wyświetlane w Google. W podstawowej wersji umożliwia ona dostosowanie słów kluczowych i dodatkowych opisów podstron dla wyszukiwarek, tzw. metadane.
To absolutnie podstawowy zabieg, więc warto zadbać aby Twoja strona nie została z tyłu z powodu braku tego typu usprawnień.

Wsparcie w rozwoju strony

Jeśli chcesz zadbać o jakość swojej strony internetowej i zapewnić jej możliwość wykorzystania pełnego potencjału, skontaktuj się z nami. Wspólnie przeanalizujemy stronę Twojej firmy, a następnie zaproponujemy dalsze kroki w celu wprowadzenia usprawnień pod kątem obecnych standardów rynku.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

 

Tworzenie zawartości (contentu)

Każda strona to przede wszystkim jej treść. Kolejnym kluczowym wskaźnikiem strony jest jakość opublikowanych materiałów. Google przywiązuje bardzo dużą uwagę do wartości płynącej z przedstawianych treści. Pokazując, że tekst na naszej stronie jest czytelny, napisany zgodnie z zasadami poprawnej pisowni, zwiększamy nasze szanse na przebicie się spośród konkurencji.
Warto regularnie dodawać nowe podstrony. Opisy usług, produktów, porady dla klientów to tylko kilka z opcji. Zwiększanie ilości tekstów bogatych w słowa kluczowe sprawia, że użytkownik częściej znajdzie taką podstronę, a z niej przejdzie dalej do podstrony produktu lub kontaktu.

Aktualizowanie WordPress’a

Korzystanie z szablonów oraz wtyczek z aktywnym wsparciem twórcy jest niezbędną praktyką dla zachowania poprawnie działającego systemu WordPress. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo naszej witryny, ponieważ aktualizacje wtyczek często obejmują również poprawki dotyczące podatności na ataki. Dodatkowo, dzięki aktualizacjom wtyczek, nasza strona będzie działać szybko i sprawnie, a my będziemy zawsze na bieżąco z nowymi wersjami języka PHP na którym zbudowany jest WordPress, co przełoży się również na prędkość wczytywania treści.

Miej backup na każdą okoliczność!

Aby zapewnić stabilność naszej strony internetowej regularne tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne. W przypadku wprowadzenia zmian, które mogą uszkodzić stronę lub spowodować zarażenie wirusem, posiadanie kopii zapasowej pozwala nam na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. Obecnie tworzenie kopii zapasowej możemy w pełni zautomatyzować i jedynie sprawdzać raz na jakiś czas poprawność jej wykonywania. Nie pozostawiajmy tej ważnej kwestii przypadkowi i weryfikujmy każdy proces związany z bezpieczeństwem danych.

Już dzisiaj zapytaj swojego dostawcę hostingu o harmonogram tworzenia kopii zapasowej oraz procedurę jej przywracania. Każdy dobry hosting ma taką usługę w standardowej cenie. 

Za pan brat z analityką

Pracując nad zwiększeniem widoczności naszej strony internetowej należy posiadać narzędzie służące do określenie skuteczności naszych działań. Warto dowiedzieć się również, jakie działania podejmują osoby odwiedzające witrynę, przeanalizować ich zachowania i sprawdzić czy strona na pewno działa w poprawny sposób w różnych przeglądarkach.
W tym celu należy wdrożyć narzędzia analityczne na stronie tj. Google Analytics czy HotJar. Pierwsze z nich dostarcza informacje o ruchu w witrynie. Dzięki narzędziu wiemy, kto odwiedza naszą stronę, ile czasu na niej spędza oraz jakie akcje wykonuje. Drugie narzędzie, nagrywa zachowanie odbiorców na ekranie, dzięki czemu możemy na żywo analizować, w jaki sposób używana jest nasza strona. Pomoże to odkryć słabe punkty i zaplanować skuteczny pakiet poprawek.

Iteracyjne poprawki

Rozwój strony WWW to ciągły proces. Firmy, których strony internetowe są efektywne, poświęcają nawet kilkanaście godzin tygodniowo na badanie oraz planowanie poprawek w celu jeszcze lepszego dostosowania się do potrzeb i oczekiwań odbiorców.
Jeśli chcesz usprawnić swoją stronę pod kątem odbioru, polecamy wdrożyć dwa wyżej wymienione narzędzia – Google Analytics oraz HotJar – i chociaż raz w miesiącu przeanalizować zebrane dane. Wtedy może okazać się, że proste zmiany w postaci zwiększenia czcionki lub zmiany jej formatu, uproszczenie formularza czy zmiana koloru przycisku mogą ograniczyć lub całkowicie wyeliminować zbyt wczesne opuszczanie naszej strony przez odbiorców.

Dbaj o stronę internetową

Dbanie o regularne aktualizacje oraz optymalizacje zarówno pod kątem technicznym, jak i merytorycznym, jest kluczowe. Traktuj to jako proces, w którym razem z zespołem analizujesz, wdrażasz i monitorujesz wprowadzone zmiany. Dzięki temu zapewnisz sobie szybką i stabilną stronę internetową, co przełoży się na wyniki biznesowe. To praca nad firmą, która się opłaca.