Co to jest IoT?

Internet rzeczy to połączenie różnego rodzaju nowoczesnych urządzeń w jedną sieć. Dzięki temu zarówno ludzie, jak i urządzenia mogą komunikować się między sobą, udostępniając różnego rodzaju informacje. Częścią internetu rzeczy może być zarówno mały czujnik dający informację np. o temperaturze w mieszkaniu, jak i samolot pasażerski latający pomiędzy kontynentami.

Urządzenia IoT muszą łączyć się z internetem oraz (najczęściej) posiadać czujniki zbierające dane. IoT to namiastka tego, jak przedsiębiorstwa będą funkcjonować za kilka lat. Dlaczego? To rozwiązanie usprawnia procesy produkcyjno-dostawcze oraz zwiększa jakość świadczonych usług. Dzięki loT możemy zaoszczędzić czas oraz moce przerobowe.
IoT wchodzi w skład terminu Przemysł 4.0 oznaczającego czwartą rewolucję przemysłową na miarę tych związanych z wynalezieniem silnika parowego bądź usprawnieniem procesów metalurgicznych.

Zastosowanie IoT w biznesie

IoT to rozwiązanie, które z powodzeniem można wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie zarządzającym wieloma urządzeniami jednocześnie. Automatyzacja procesów i ich analiza za pomocą zdalnego sterowania znacząco ułatwia proces produkcji, a nawet wykonywanie codziennych czynności w firmie.

Wdrożenie IoT w biznesie pozwala analizować dane oraz działać na podstawie wyciągniętych wniosków, wspierając podejmowanie trafnych decyzji w czasie rzeczywistym. Dzisiejszy świat to świat setek przydatnych informacji i danych, a ich przypływ i interpretacja to podstawa skutecznie działającego biznesu. Wsparcie procesów decyzyjnych przy pomocy technologii IoT to mocne rozwiązanie, które pozwala lepiej zarządzać i skalować przedsiębiorstwo. Internet rzeczy sprawdza się w praktycznie każdej branży, np. w przemyśle, transporcie, energii, rolnictwie czy hutnictwie. W każdym przypadku usprawni pracę zakładów, a także niewielkich, dopiero rosnących przedsiębiorstw.

Przykładowe zastosowania IoT

Monitoring procesów Food Industry

Praca maszyn, urządzeń i całych linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym musi być nieustannie monitorowana. IoT pozwala na dokonywanie precyzyjnych pomiarów i monitorowania parametrów, które wpływają na jakość produktów spożywczych w trakcie produkcji, transportu i przechowywania.

Monitoring obiektów muzealnych

Bezprzewodowe systemy monitorowania obiektów muzealnych wykorzystują największe muzea na świecie. Wiele dzieł sztuki musi być przechowywana w ściśle określonych warunkach. Platforma loT pozwala wyeliminować potencjalne zagrożenia wynikające z niewłaściwej konserwacji. Dzięki niej możemy monitorować takie parametry jak temperatura, oświetlenie, wiatr czy wilgotność.

Monitoring przemysłu

loT pozwala monitorować stan wszystkich maszyn w czasie rzeczywistym i błyskawicznie reagować na wszelkie wykryte nieprawidłowości. Dzięki przemysłowemu systemowi monitorowania możemy rozpoznawać wadliwe elementy na linii produkcyjnej.

Monitoring infrastruktury

Internet rzeczy daje możliwość kontrolowania stanu konstrukcji wraz z jej parametrami statycznymi i dynamicznymi oraz historycznym zapisem zgromadzonych danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy monitorować i analizować w czasie rzeczywistym dane z mostów i wiaduktów, torów kolejowych czy tunelów.

Monitoring budynków

loT to również sprawdzone rozwiązanie dla inteligentnych budynków. Dzięki niemu możemy monitorować w czasie rzeczywistym między innymi sterowanie drzwiami czy oświetleniem, systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wszelkiego rodzaju czujniki, a nawet zużycie energii w naszym domu czy biurze.

Monitoring w rolnictwie

Montaż odpowiednich sond oraz ich integracja z platformą on-line umożliwia monitorowanie zmian w parametrach gleby na wielkopowierzchniowych polach uprawnych, a także na czas wykrywać wszelkiego rodzaju anomalie.

Przyszłość oparta o IoT

Najbliższe lata w biznesie stoją pod znakiem nowoczesnych technologii. Już dziś najlepiej rozwijające się firmy stawiają na automatyzację i optymalizację zasobów przedsiębiorstwa. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, IoT to namiastka tego, jak przedsiębiorstwa będą funkcjonować w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że Internet Rzeczy odegra w tym jeszcze większą rolę niż teraz (mimo że dziś i tak jest wszechobecny).

Skontaktuj się z nami

Jako Software House wspieramy wdrażanie nowoczesnych technologii w firmach. Implementujemy rozwiązania dostosowane do skali Twojego przedsiębiorstwa i spełniające określone kryteria, za pomocą których zwiększysz wydajność swojej firmy. Gwarantujemy doradztwo w całym procesie wdrożenia IoT oraz wsparcie powdrożeniowe.

Współpracujemy również z czołowymi firmami produkującymi sprzęt i z powodzeniem instalujemy ich rozwiązania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zyskać na wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań w Twojej firmie — skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

Podsumowanie

IoT to potężne narzędzie wspierające rozwój dzisiejszych przedsiębiorstw. Dzięki rozwiązaniom Internet of Things możemy skutecznie usprawnić proces produkcyjny, zwiększyć jakość oferowanych usług, monitorować poszczególne etapy dostarczania oraz zwiększyć bezpieczeństwo i jakość obsługi klienta. Wdrożenie tej technologii to inwestycja, która daje gwarancję jakości i zaoszczędzenia zasobów bez szukania kompromisów.

Posiadając partnera technologicznego, który jest na bieżąco z najnowszymi nowinka z branży, zadbasz o utrzymanie swojej firmy „na czasie” w erze Przemysłu 4.0.