Kiedy wdrożyć analitykę na stronie?
Czy na pewno potrzebujesz analityki? Uwierz nam na słowo — potrzebujesz i ją docenisz. Każda strona internetowa powinna choć w podstawowym stopniu zbierać dane na temat zachowań użytkowników, którzy ją przeglądają. Nawet jeśli w obecnej chwili nie są prowadzone żadne działania usprawniające bądź marketingowe, to w przypadku chęci wdrożenia ich w przyszłości, zebrane dane będą nieocenionym elementem wspomagającym proces budowania marketingu w twojej firmie.
Co warto mierzyć?
Jakie parametry mierzyć? Poniżej przybliżymy te, które w naszej opinii najmocniej wpływają na jakość strony.
Współczynnik odrzuceń
To odsetek odwiedzających (sesji), którzy przejrzeli tylko jedną stronę i opuścili witrynę. Z ich perspektywy nie nastąpiła żadna wartościowa interakcja ze stroną. Często wynika to z charakterystyki budowy witryny — jeśli strona jest typem one-page i nie posiada podstron, to automatycznie analityka większość sesji zaliczy do wysokiego współczynnika odrzuceń. Jednak jeśli witryna ma kilka podstron, a tzw. bounce rate (współczynnik odrzuceń) nadal jest wysoki, wtedy problemem może być np. niska jakość treści bądź funkcji na stronie, które nie spełniają oczekiwań użytkowników. Warto takie problemy rozpoznać i jak najszybciej je wyeliminować.
Czas wizyty i średni czas trwania sesji
Za pomocą analityki możemy porównywać długości trwania wizyt poszczególnych odwiedzających. W panelu jest on przedstawiany jako średni czas trwania sesji. Wskaźnik jest obliczany jako iloraz czasu trwania wszystkich sesji i liczby sesji. Dzięki temu wskaźnikowi jesteśmy w stanie określić, ile czasu średnio spędzają odwiedzający na naszej stronie, a następnie popracować nad zwiększeniem tego parametru.
Podstawowe narzędzia analityczne
Poniżej opiszemy trzy podstawowe narzędzia, które odpowiednio wdrożone, mogą dać nam dużą ilość cennych informacji na temat zachowań na stronie internetowej.
Google Analytics
Najpopularniejszym narzędziem analitycznym jest Google Analytics. Pozwala ono na kompleksową analizę danych pochodzących ze strony, tworzenie kompleksowych raportów i baz remarketingowych (w połączeniu z Google Ads). Samo Google Analytics dostarcza pełen zakres informacji, na bazie których jesteśmy w stanie skutecznie usprawnić naszą witrynę.
Google Search Console
Drugim rekomendowanym narzędziem analitycznym jest Google Search Console. Do jego podstawowych funkcji należy informowanie o statusie strony w wyszukiwarce oraz udzielanie porad optymalizacyjnych. Dzięki temu narzędziu Twoja strona stanie się widoczna w Google, a Ty będziesz mógł zbadać np. na jakie słowa kluczowe odbiorcy wyświetlają Twoją witrynę w wyszukiwarce Google.
Hotjar
HotJar oferuje dwie główne funkcje: tworzenie mapy cieplnej strony, gdzie widzimy miejsca najczęściej klikane przez użytkowników oraz nagrywanie sesji odwiedzających — ich zachowania na stronie, kliknięć i ruchów. Dzięki temu możemy na bieżąco obserwować działania odwiedzających, a następnie wyciągać wnioski np. na temat intuicyjności strony lub błędów krytycznych blokujących przejście dalej.
Wdróż analitykę na swojej stronie z zespołem profesjonalistów
Twoja firma potrzebuje pomocy we wdrożeniu zaawansowanej analityki na swojej stronie? W WeAstronauts wspieramy przedsiębiorstwa w tym zakresie. Instalujemy odpowiednie narzędzia w witrynach, a następnie analizujemy wnioski i dostarczamy raporty dla naszych partnerów biznesowych. Skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.
Tip na koniec — szybka instalacja w systemie WordPress
Jeśli Twoja strona korzysta z systemu WordPress, to z łatwością możesz dodać do niej odpowiednie kody śledzące. W przypadku narzędzi Google’a wypróbuj wtyczkę GA Google Analytics, dzięki której w kilka minut skonfigurujesz zbieranie informacji z Twojej strony internetowej.
Praktycznie każde narzędzie analityczne posiada odpowiednie wtyczki, które zainstalują kody na Twojej witrynie. Co prawda w wielu przypadkach i tak niezbędna będzie dodatkowa konfiguracja, ale na początku to w zupełności wystarczy.
Podsumowanie
Czasy, gdy do wielu zadań podchodziło się na zasadzie „wydaje mi się, że…” bezpowrotnie minęły. Obecnie wszystko można zmierzyć i zweryfikować, a na bazie wyciągniętych wniosków podjąć racjonalną decyzję. Wdrożenie i rozwój analityki na stronie internetowej to podstawa na drodze do efektywności działań. Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu kodów śledzących jesteś w stanie wyciągać wnioski, o które oprzesz przyszłe decyzje biznesowe, mające na celu poprawę rentowności przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcesz, aby Twoja witryna odpowiadała oczekiwaniom współczesnych odbiorców, skorzystaj z analityki.