Dlaczego?

Zazwyczaj firmy decydują się na stworzenie kopii zapasowej dopiero po utracie danych. Wtedy przedsiębiorcy dostrzegają skalę problemu i podejmują desperackie próby jego rozwiązania, które zwykle kończą się fiaskiem. Na co dzień rozmawiamy z właścicielami firm, którzy zgodnie przyznają, że to, co już się straciło, zazwyczaj nie udaje się odzyskać. Dlatego warto zdecydować się na backup zanim nie jest za późno.

Zazwyczaj naszym klientom oferujemy usługi w narracji „możesz, ale nie musisz, sam oceń”. W tym jednak przypadku wdrożenie kopii zapasowej jest uważane za konieczność, więc jeśli nie chcesz zlecać tego zewnętrznej firmie, możesz zrobić to sam.

Rodzaje kopii zapasowych

Wyróżniamy 4 rodzaje kopii zapasowych:

Backup pełny

Najpopularniejsza metoda przechowywania danych. Tworzymy pełną kopię zapasową wszystkich firmowych danych. Zaletą pełnego backup’u jest niewątpliwie to, że w przypadku awarii mamy kopię wszystkich danych, którą możemy przywrócić. Do wad natomiast zaliczymy czas tworzenia takiej kopii oraz sporą ilość zajmowanego miejsca na dysku.

Backup różnicowy

W tym podejściu tworzone są kopie tylko tych danych, które zostały w jakikolwiek sposób zmodyfikowane od czasu ostatniego backupu. Dzięki temu oszczędzamy przestrzeń dyskową, ale przywrócenie wszystkich danych zajmuje więcej czasu. Dzieje się tak względu na konieczność wykonania backupu różnicowego.

Backup przyrostowy

Metoda polegająca na tworzeniu kopii wyłącznie tych danych, które zostały dodane do ostatniej kopii zapasowej. Choć wymaga wcześniejszego utworzenia pełnej kopii zapasowej, to jest najszybszym sposobem wykonania kopii. Backup przyrostowy ma jednak swój minus, którym jest wydłużony czas odtworzenia wszystkich danych w porównaniu do innych rodzajów kopii zapasowych.

Backup syntetyczny

Ostatni z backupów jest kopią zapasową wszystkich danych, ale tworzoną nie na podstawie aktualnego stanu systemu, lecz na bazie wszystkich innych najbardziej aktualnych rodzajów backupu. Odpowiednia jednostka konsoliduje kopię pełną oraz następne kopie przyrostowe redukując użyte miejsce na dysku. Bierzmy jednak pod uwagę, że proces ten wymaga większej mocy obliczeniowej na “uporządkowanie” danych, stąd pojedyncza operacja kopii zapasowej trwa dłużej.

Reguła 3-2-1, czyli jak prawidłowo wykonywać kopię bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o wykonywanie kopii zapasowych, często mówi się o regule 3-2-1. Dlaczego jest ona taka ważna i na czym polega?

Każda cyfra w nazwie reguły ma swoje znaczenie:

  • 3 – zawsze miej co najmniej trzy oddzielne kopie bezpieczeństwa,
  • 2 – backup przechowuj na co najmniej dwóch różnych nośnikach,
  • 1 – jedną kopię zapasową danych trzymaj poza siedzibą firmy.

3

Przykładem zastosowania 3 replik danych jest technologia znana z Windows Server, czyli Windows Fabric. Działa ona na zasadzie posiadania co najmniej 2 aktywnych kopii oraz jednej pasywnej na wypadek awarii. To podejście zmniejsza ryzyko utraty jednego z dysków, ponieważ kopia zapasowa jest obecna jeszcze w dwóch dodatkowych miejscach.

PS. RAID to nie backup 😛

2

Częstym problemem utraty danych są uszkodzenia macierzy dyskowych. Dlatego wysnuwa się wniosek, że dane nie mogą być przechowywane w ramach jednej technologii. Warto więc zapewnić backup danych również do innego nośnika, co skutecznie ograniczy ryzyko kosztownej awarii.

1

W przypadku ryzyka wystąpienia np. ataku hackerów kluczowe jest trzymanie danych również poza siecią firmy, co w przypadku przykładowo zaszyfrowania plików w sieci firmowej udaje się sprawnie naprawić poprzez przywrócenie kopii z lokalizacji zewnętrznej.

Darmowe narzędzia do tworzenia kopii zapasowej

Backup nawet najprostszy najlepiej realizować na zewnętrzne urządzenie, np. serwer plików NAS. Na rynku znajdziesz wielu producentów, najwięksi z nich to Synology i QNAP.

Powierz bezpieczeństwo swojej firmy zespołowi specjalistów

W WeAstronauts wspieramy proces tworzenia kopii zapasowych w Twojej firmie. Wdrażamy kompleksowo automaty realizujące kopie zapasowe w Twoim przedsiębiorstwie oraz dobre praktyki z nimi związane. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego i sprawdź, co możemy zrobić dla Ciebie i Twojego biznesu.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

 

Jak często wykonywać kopię zapasową?

Regularny backup to gwarancja bezpieczeństwa danych. W przypadku rozwiązań chmurowych backup może odbywać się na bieżąco w tle. Natomiast częstotliwość tworzenia kopii zapasowych offline powinna być uzależniona od dynamiki pracy danej organizacji. Jeżeli przetwarza ona wiele informacji – częściej, jeżeli mniej – rzadziej. Rozsądnym kompromisem jest wykonywanie backupu raz dziennie, w godzinach nocnych. Harmonogram tworzenia backupu danych warto ustalić ze specjalistą znającym temat oraz będącym za niego odpowiedzialnym.

Podsumowanie

Dla pełnego bezpieczeństwa danych polecamy wykonanie co najmniej kilku kopii zapasowych. Dzięki temu nawet w przypadku awarii dysku, na którym przechowujemy jeden z backupów, będziemy w stanie odzyskać utracone dane z innego źródła. Aby jednak dać sobie tę szansę, powinniśmy zastosować drugą zasadę Reguły 3-2-1, tj. kopię bezpieczeństwa, którą zapiszemy na różnych nośnikach.

Dobrym rozwiązaniem jest też przechowywanie chociaż jednej kopii zapasowej w chmurze na serwerze zewnętrznego dostawcy. Dlaczego? Ponieważ przetrzymywane całości kopii zapasowych w jednej lokalizacji w przypadku uszkodzenia fizycznego nośnika (zalanie, pożar) będzie skutkować bezpowrotną utratą wszystkich backupów. Popularnymi rozwiązaniami są Google Drive albo Dropbox. Obie posiadają aplikacje desktopowe, automatycznie synchronizujące zmiany w Twoich plikach lokalnych.