Rynek aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Za ich pomocą komunikujemy się z rodziną i przyjaciółmi, wykonujemy przelewy, robimy zakupy, słuchamy muzyki, oglądamy seriale czy sprawdzamy pogodę. Zakres możliwości jest ogromny — od realizowania codziennych czynności do podejmowania ważnych decyzji.

Obecnie na rynku mobilnym królują dwa systemy — Android oraz iOS. Android wciąż jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na rynku. Według sondażu Stockapp pod koniec 2021 roku kontrolował blisko 70% całego rynku. Mimo to z roku na rok traci on swoją przewagę, na czym zyskuje iOS. System od Apple cieszy się coraz większym zainteresowaniem i obecnie stanowi 25,5% rynku. Ta statystyka pokazuje, że te dwa systemy to hegemony rynku, a udział pozostałych systemów mobilnych jest jedynie marginalny.

Aplikacja natywna, a hybrydowa

Aplikacje mobilne dzielimy pod kątem ich budowania. Wyróżniamy aplikacje natywne, aplikacje hybrydowe oraz aplikacje progresywne. W poniższym artykule skupiamy się na dwóch pierwszych — natywnych oraz hybrydowych.

Aplikacje natywne

To aplikacje, które tworzymy pod konkretną platformę: iOS albo Androida. W przypadku pierwszego systemu operacyjnego piszemy je w języku Swift / Objective-C, natomiast w drugim używamy Kotlina / Javy. Aplikacja natywna uzyskuje dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez urządzenie, działając przy tym bardzo wydajnie. Warto podkreślić, że zarówno Google, jak i Apple wspierają programistów, wydając odpowiednie narzędzia, które ułatwiają tworzenie aplikacji natywnych.

Aplikacje hybrydowe

To aplikacje tworzone na kilka systemów jednocześnie. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj aplikacji łączy w sobie rozwiązania natywne i webowe. W praktyce oznacza to sporą oszczędność zasobów, ponieważ musimy przygotować i utrzymać tylko jeden kod źródłowy. Aplikacje hybrydowe to również szybsze i łatwiejsze budowanie interfejsu, co może okazać się kluczowym aspektem, jeżeli mamy ograniczoną ilość czasu.

Wady i zalety — zestawienie technologii

Typy budowy aplikacji odpowiadają różnym wyzwaniom biznesowym. Każda z nich ma swoje wady i zalety, z którymi należy się zapoznać już na etapie podejmowania decyzji. Dokładna analiza pozwoli dobrać właściwe rozwiązania do projektu.

Aplikacja natywna

Niewątpliwie dużą zaletą technologii natywnych jest ich wydajność oraz możliwość korzystania z pełnego potencjału urządzenia. Jeśli projekt cechuje potrzeba stworzenia aplikacji nieskazitelnej oraz bogatej w zaawansowane funkcje, wtedy będzie to rozwiązanie idealne. Niestety, jest też druga strona medalu. Wadami technologii natywnych są koszt ich produkcji oraz duży koszt utrzymania. Chcąc zaistnieć na platformach Android oraz iOS, musimy stworzyć dwie wersje oprogramowania, a następnie je utrzymywać i rozwijać, co znacząco zwiększa całkowity koszt projektu.

Aplikacja hybrydowa

Rozwiązanie hybrydowe ze względu na wieloplatformowość jest znacznie tańsze w utrzymaniu. Również sam proces tworzenia takiej aplikacji jest znacznie szybszy względem rozwiązań natywnych. Z drugiej strony mankamentem tego rodzaju aplikacji jest ich wydajność i ograniczone możliwości. Aplikacja hybrydowa to rozwiązanie idealne tam, gdzie mamy ograniczony budżet, bądź chcemy dopiero przetestować pomysł na aplikację bez angażowania oddzielnych zespołów programistycznych.

Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

W WeAstronauts specjalizujemy się tworzeniu aplikacji natywnych i hybrydowych. Dopasowujemy narzędzia do potrzeb naszych klientów, poprzedzając wdrożenie precyzyjnym audytem ich biznesów. Jeżeli poszukujesz optymalnych rozwiązań dla swojej firmy, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

Aplikacja natywna czy hybrydowa? Jakie rozwiązanie wybrać?

I teraz kluczowe pytanie: które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi wymaga przeprowadzenia analizy sytuacji. Wybierając dany rodzaj aplikacji, skupmy się na jej mocnych i słabych stronach, a także weźmy pod uwagę budżet na stworzenie oraz utrzymanie aplikacji w skali kilku lat. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, dlatego warto poświęcić czas na analizę naszego rozwiązania lub zlecić analizę firmie, która pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Rozwiązania mobilne stają się coraz bardziej zaawansowane i wymagające, co niesie za sobą również komplikacje, na które trzeba zwrócić pod uwagę. Przy wyborze technologii kluczową rolę będzie odgrywać analiza biznesowa oraz specyfikacja projektu. Aplikacje natywne sprawdzą się w przypadku, gdy dysponujemy dużym budżetem, możemy pozwolić sobie na dłuższy czas oczekiwania lub przetestowaliśmy pomysł na aplikację mobilną i chcemy go dalej rozwijać. Z kolei rozwiązania hybrydowe będą dla nas lepszym wyborem, jeżeli jesteśmy niewielką firmą i dopiero zaczynamy rozwijać biznes, mamy ograniczony budżet i czas lub nie potrzebujemy skomplikowanej aplikacji. Zmiennych jest wiele, dlatego wsparcie zewnętrznego konsultanta może okazać się nieocenione.